اين روزها همه سرشون به كتاب و نمايشگاه كتاب بنده. اما من از شلوغی اذيت می شم و گرما هم كلافه ام می كنه. اينه كه اصلاً اونطرفها پيدام نميشه!

سال گذشته كه رفته بودم، كتابهای رمان قشنگی به زبان انگليسی خريدم( احتمالاً‌ حس تقويت زبان خفه ام كرده بود!) اما قشنگيش مال تصاوير رويش بود چون بعد از يكسال هنوز يكيشون رو هم نخونده ام. و تازه معلوم هم نيست كه كی وقت بشه تا شروع به خوندن كنم. احتمالاً‌ گذاشتم برای پيری و كوريم كه وقت زياد ميارم و حوصله ندارم منتظر عزراييل بشينم!

اما امسال بدم نمی آمد كه يك سر بزنم تا سر كتابهای تاريخ تمدن نوشته ويل دورانت را بگيرم يا كتاب آتش بدون دود مال نادر ابراهيمي. اما امان از گرما و جمعيت!

كتابخانه كوچكی دارم كه می شه تويش كتابهای خوبی پيدا كرد والبته همشون هم رمان هستند. از مسيح كه دوباره باز مصلوب شده بگير تا دن آرام كه اين روزها حسابی طوفان به پا كرده!

اما اگه كسی بخواد كتاب رمان بخره من بهش كتابهای نويسنده های امريكای لاتين را توصيه می كنم. سبك نوشته هاشون يكجوری كويری  و گرمه. در عين حال كه اصلاً‌ به راحتی در دسترس تفكر خواننده نيست، اما از پشت يك پارچه لطيف و توری می شه همه چيز رو ديد.

كارهای ايزابل آلنده رو دوست دارم. اما فكر نكنم كه ديگه اوريانا فالاچی كتاب بنويسه وگرنه به كلكسيون كتابهای من يكی ديگه حتماً‌ اضافه می شد. خانوده تيبو و طرف خانه سوآن و ميدل مارچ از جمله كتابهايی كه توصيه می كنم اونهايی كه رمان دوست دارند، بخونند.

اما اگر می خواهيد كتابی بخونيد كه زير و رويتان بكند.......

توصيه من فقط: مرشد و مارگريتا ست. زير و رو نمی كنه به گمان طوفانی از شك و ترديد در ضمير و روح انسان به پا می كنه كه كمی مشكله كه بعد از خوندنش دوباره مثل قبل از خوندنش فكر كرد. برای من كه خيلی دگرگون كننده بود. و نميشه هم گفت كه جوجه كتابخون هستم كه با يك كتاب معمولی اينطور زير و رو شده ام چون كتابخانه ای كه دارم و كتابهای گلچين شده اش كه می تونه چشم هر فروشنده كتابی را بگيره، اين رو تأييد می كنه كه اينطور نيست.

البته معمولاً می گويند كه برای هر كسی يك كتاب اينجوره ولی من از خيلی از اهل كتاب كه پرسيدم، همشون متفق القول بودند: اين كتاب با باورهای آدم بازی می كنه.

يادمه كه ١٠ سال پيش كه اسم اين كتاب رو شنيدم، بهم اجازه داده نشد كه اون رو بخونم ولی سال گذشته با اجازه خودم و در كتابخانه خودم! خوندمش.

اما سخت به ديگران امانتش می دهم. فكر می كنم چرا بايد افكار ديگران هم به هم بريزه شايد خيلی ها نتونند و ظرفيتش رو نداشته باشند كه اين كتاب رو بخونند.

/ 1 نظر / 3 بازدید
سها

سلام. خوشا بحالت که وقت داری مطالعه کنی. البته جای تشکر داره که سرانه مطالعه را کمی بالا می بری و ضعف امثال منو میپوشانی. من کتاب ژان کريستف اثر رومن رولان را بهت پيشنهاد ميکنم. موفق باشی