فرار ابرها...

هنوز خفه نشده ایم... اما به گمانم اگر تا روز دوشنبه که نم بارانی را پیشبینی کرده اند، زنده بمانیم چند صباحی بیشتر مهمان این سرا خواهیم بود.

روز پنج شنبه که از اتوبان حکیم رد می شدیم برج میلاد از پشت یک مه غلیظ و دودی رنگ به شهر لبخند می زد و من مطمئن بودم که سوز زدنش از روی بدجنسی بود وگرنه کلاهکش غرق دود بود و میلاد هم نمی توانست نفس بکشد!

دلم برای درخت ها می سوزد. روزی که برج ها را می ساختیم می دانستم که قد درختان هرگز به بلندی آنها نخواهد رسید و بالطبع هرگز نخواهند توانست اکسیژن لازم را تولید کنند... و این چنین می شود که برج های شهر غرق در سیاهی آماده بلعیدن ما خواهند شد.

اما من هنوز حرصم درمی آید وقتی در بلاد کفر! باران و برف سیل راه می افتد و در بلاد مظلوم ما خشکسالی و قحط بارانی گلویمان را آنقدر می فشارد تا ناخودآگاه کفرزده شویم!

این آب پراکنی هم سوژه جالبی بود. کاش زیر آن هواپیما بودم تا یک قطره سهمم را دریافت می کردم! حیف شد. البته به خودم نوید می دهم که احتمالا قطرات، همان بالا صرف ابرهای فلک زده ای شده اند که حسرت یک قطره باران آماده مهاجرتشان کرده است.

نباید حسرت گذشته را خورد... زمستان های برفی.... بهارهای پر رعد و برق و آن هندوانه های شیرین.... دیگر مادرها هم نمانده اند تا چایی را در سماور ذغالی برایت دم کنند و نگران پاهای یخ زده در آن چکمه های پلاستیکی کفش ملیت بشوند... دشت ها هم زمین را گاز زده اند و گندم های طلایی یاد خواهند گرفت که موهای خاکسترینشان را در نسیم رفته از این دیار رها نکنند...

نباید حسرت گذشته ها را خورد.... رنگ گیلاس را کنار شکوفه های صورتی رنگ هلو دفن کن... یاد بگیر پاییز زرد و طلایی نیست... برگ ها هم  زرد و قهوه ای نمی شوند... این روزها همه برگ ها سبز بر زمین می ریزند.... سبز...

 

 

/ 3 نظر / 16 بازدید
محمد درویش

چقدر زیبا نوشتید ... بینظیر بود و بیمثال تمامی تمثیلهایتان ... یاد بگیر پاییز زرد و طلایی نیست... برگ ها هم زرد و قهوه ای نمی شوند... این روزها همه برگ ها سبز بر زمین می ریزند.... سبز... یاد خواهم گرفت ...

من که اهل رفتنم

دوشنبه آمد و هوا هم بارید و آسمان هم آبیش را کمی نشانمان داد اما ما هنوز داریم خفه می شویم. این خفگی هزارساله ما از آلودگی هوا نیست.

شیطان

نباید حسرت گذشته ها را خورد... ....کمتر ملت و دولتی این چنین مجدانه در تخریب محیط زیستش قدم برمیداره ... بدون تفکر و بدون رعایت حق زندگی برای نسلهای بعد .... سلام