دفترچه خاطرات

دفترچه خاطرات

 

امروز صبح فكر من دور اين مسئله مي گشت. نمي دانم چرا ... شايد به خاطر اينكه مدتي هست كه توي فكرم كه يك شب چهارشنبه سوري پيدا كنم و هر چي نوشته و دفترچه خاطرات دارم، بسوزانم. اما دو تا چيز مانعم مي شود. يكي شهريار كه شايد دلش براي حجم گمشده بدون او بودن مي سوزد و ديگري حافظه اي كه هيچ اعتباري بر ادامه و سلامت آن وجود ندارد.

خاطراتي كه گمشده اند با تمام عزيزاني كه يك روزي در صفحات آن زندگي مي كرده اند.... بعضي وقتها كه به عكسي نگاه مي كنم و در بهت و ناباوري لبخند صاحب عكس،دست و پا مي زنم، به دنبال گوشه اي هستم كه من بوده ام اما مي بينم كه صاحب عكس فقط شبيه من است!

من هيچ دشت لاله اي به ياد ندارم. در پاك كردن خاطره ها ، همه خاطرات خوب و بد با همديگر پاك شده اند. گرچه وقتي با روانپزشكي صحبت مي كردم، مي گفت كه اين ها همه در ذهن ناخودآگاه آدمي غيرفعال باقي مي مانند و مي توانند با تلنگري فعال مي شوند.

دوست دارم بعضي وقتها به عقب برگردم و بعضي ها را كه فراموش كرده ام يا فكر مي كنم فراموش كرده ام، از نو ببينم و بشناسم. دوست دارم گاه چرخي در باغ آلبالو بزنم و شاخه اي را بر سر يكي از بچه ها بتكانم ... گوشه لباس يكي را بگيرم و ديگري را هل بدهم تا بر زمين خيس و باران خورده بيفتد و به خنده، نوك موهاي به قول شهريار ”جودي ابوتي“ مرا بكشد.... خاطره ها ...خاطره ها....

هيچ خاطره غيرباراني ندارم انگار بقيه را طوري پاك كرده ام كه براي يادآوريشان بايد از روي اين خاطرات باراني بگذرم...

يك روز كه از مدرسه برمي گشتم، ... باران چه شديد اما چقدر  لطيف مي باريد. پارك سه تا حوض داشت. ٢ تا بزرگ و يكي كه خيلي كوچك بود. هميشه در ميدانگاهي كوچكي كه در كنار حوض پاييني وجود داشت، پسرها فوتبال بازي مي كردند. هميشه مي شد كه خيلي ها را آنجا پيدا كرد...من آن روز با كاپشني به خانه برگشتم كه مال من نبود اما براي پدرم، غريبه هم نبود... اما يادم نيست، انگار اعتراضي هم نكرد. مثل من! من هم اعتراض نكردم. با اينكه عاشق باران بودم و خيس شدن زير باران را هميشه دوست داشته ام اما از اين حمايت حتي در برابر باران، لذت بردم ...هميشه لذت برده ام. بدون اعتراض...

 

مجبور مي شوم آنها را نگاه دارم گرچه براي من آن دخترك غريبه شده است و با نوشته هايش و عصيانگريهايش به شدت بيگانه ام... اما مجبورم به خاطر تمامي آنهايي كه برايم عزيز بوده اند و عزيز مانده اند.

از ريزش فراموشي مي ترسم .

از بسته شدن در باغ آلبالو وقتي كه من اين ور در مانده ام مي ترسم. از گم كردنهايي مي ترسم كه تك به تك، آموخته هاي زنده بودن را به عرياني يك شمع در برابر چشمهايم گسترده اند.

 

نمي خوانمشان... گاه شايد چند سطري كوتاه... اما نياز دارم كه بدانم همه آنچه كه ديده ام گرچه واقعي اما حقيقتي بزرگ بوده است ...نياز دارم تا بدانم كه در رويا نبوده است كه انسان را ديده ام...

/ 2 نظر / 3 بازدید
يلدا

یادمه عید که مالزی بودم، دوستی همراه ام بود که ۱۱ سال خاطره های خیلی زیبا از کوالالامپور داشت٬ که البته خیلی هاشون درعین حال خیلی دردناک بودن. شبا که تا صبح خیابون متر می کردیم، یه شعرو دائم می خوند: گذر از خاطره ها کشت مرا... منم نسبت به خاطرات ام همین حسی رو دارم که تو می گی. هر وقت میخوام دفترای آبی و چاق و چله ی خاطرات امو بخونم٬ که همگی٬ مخصوصا توی ۸ سال گذشته٬ از یه اسم پرن٬ یه چیزی٬ یه حسی انگار جلومو می گیره٬ نمی دونم٬ شاید دلتنگی و حسرت لحظه هاییه که دیگه بر نمی گردن، شاید اون آدمیه که دیگه من نیستم، یا اون آدمی که دیگه اون نیست... راستی ببخشید که کامنت ات رو برداشتم. اوستامون پریشب یه جور مشکوکی حال تو رو می پرسیدن... اگه اینا رو بخونه که هم من هم تو٬ خارپ خارپ!! می دونی که بچه م یه ریزه لوسه، طاقت هر حرفی رو نداره.

محمد درویش - زئوس الهه آسمانها

هيچ وقت نتوانسته ام دفترچه خاطرات داشته باشم ... هميشه خاطراتم را پاک کرده ام ... يا آنها را زير خروارها فکر دفن کرده ام ... نمی دانم چرا ... اما اينطور بوده ... خاطراتم همراه من به گور خواهند آمد ... آنها را با خود خواهم برد ... شايد در گذر تاريک به ابديت ؛ لحظه ايی مرا با خودشان مشغول کنند ... ----- مشغول = غولی که به مشهد رفته باشد؛ مش غول.* * لغتنامه کلمات انحصاری زئوس